آموزش تعویض تیغه برف پاک کن خودروهای هیوندای و کیا

راهنمای تعویض تیغه برف پاک کن خودروهای هیوندای و کیا

چطور تیغه برف پاک خودرومان را عوض کنیم؟

شرکت های کیا و هیوندای دو مثال معتبر از برند های با کیفیت و با سرعت رشد بالا در عرصه تولید خودرو هستند و توانسته اند در بازار سخت و شلوغ اروپا، امریکا و همین طور در میان چینی های آسیا دوام خوبی داشته باشند.

این خودرو ها در کشور ما نیز بسیار محبوب بوده و تاکنون سهم عظیمی را در بین سواری های خریداری شده توسط مردم ایران نصیب خود کرده اند.

اما مدتی است که با تحریم های وارده بر بازار کشورمان، قطعات این شرکت ها کم یاب تر از گذشته شده و صد البته شما بخشی از تعمیرات را به دلیل شلوغ بودن اکثر نمایندگی های مجاز تعمیر باید خودتان انجام دهید که بسیار هم ساده هستند و از پسشان بر خواهید آمد.

برف پاک کن جز قطعاتی است که با توجه به محل زندگی شما و میزان بارندگی باید هر شش ماه یک بار به طور متوسط تعویض گردد و در صورتی که این کار پس از فرسوده شدن برف پاک کن انجام نشد، قطعا عواقب بدی از جمله مصرف بیش از حد باتری خودرو در اثر کاهش کارایی برف پاک کن، آسیب به کنترلر اصلی و همینطور خط و خش بر روی شیشه خواهد شد.

نکاتی درباره تعمیر و تعویض برف پاک کن خودرو های کره ای

قطعا مدل های مختلف خودرو های شرکت هیوندای با یکدیگر تفاوت های گاه عظیمی خواهد داشت؛ به طور کلی هم برف پاک کن ها به دو نوع دستی و سنسور دار تقسیم می شود که در مدل سنسور دار امکان افزایش و کاهش سرعت به صورت خودکار وجود دارد.

شما باید از نمایندگی های فروش محصولات و لوازم جانبی خودروی خود، مدل مناسبی از تیغه یا اجزای اصلی برف پاک کن را انتخاب کنید. ضمنا شما در هنگام خرید لوازم جانبی تنها تیغه پلاستیکی پاک کننده را نیاز خواهید داشت؛ ممکن است تیغه دو سمت برف پاک کن ها از برخی جهات با یکدیگر متفاوت باشند. پس در هنگام خرید به این نکته توجه داشته باشید.

شروع تعویض تیغه برف پاک کن

مسئله ی بعدی تعویض و نصب تیغه جدید می باشد؛ که این مورد هم با توجه به مدل خودرو و سیستم الکترونیکی تنظیم سرعت برف پاک کن کمی متفاوت است.

برف پاک کن شما به سمت جلو حرکت خواهد کرد و این مناسب زمانی است که قصد شستشو و تعویض تیغه را دارید؛ در این زمان باید سعی کنید با جداسازی پین از برف پاک کن (قسمت فلزی) و تیغه پلاستکی، بخش پلاستیکی را جدا کنید.

قسمت ساخته شده از پلاستیک تعویضی خواهد بود که به اسکلت اصلی پیچ شده است، وقتی آن را جدا کردید، اسکت فلزی را رها نکنید، زیرا به دلیل ساختار محکم آن در مدل های هیوندای و کیا ممکن است شیشه خودرو را دچار آسیب کند.

سپس با حرکت دست و بدون استفاده از کلید های برف پاک کند خودرو چک کنید تیغه پلاستیکی به درستی در جای خود ثابت باشد و پین نیز به خوبی محکم شده باشد؛ در غیر این صورت مشکل ساز خواهد بود.

 

چگونه برف پاک کن خودرو را عوض کنیم؟

با توجه به فرسوده شدن تیغه زهای برف پاک کن در طول زمان، می بایست این تیغه ها را هر ۶ ماه یکبار تعویض نمود. اما شاید شما هم مثل من می خواهید نحوه تعویض تیغه های برف پاک کن را یاد بگیرید و در مواقع لزوم از آن استفاده کنید. بعلاوه پول اضافی بابت تعویض این قطعه ساده پرداخت نخواهید کرد!

مراحل کار بسیار ساده است و بصورت تصویری برای شما قرار داده شده است.

نصب برف پاکن (6)

۱٫ ابتدا تیغه های برف پاک کن متناسب با اتومبیل خود را خریداری کنید. سعی کنید از مراکز معتبر خرید کنید تا جنس تقلبی نصیب شما نشود. انواع نمونه های تایوانی می تواند گزینه خوبی باشد. توجه کنید که قسمت فلزی نیاز به تعویض ندارد و به ندرت تعویض می شود. پس در هنگام خرید فقط تیغه ها را خریداری کنید.

نصب برف پاکن (3)

۲٫ بدنه فلزی زبرف پاک کن را بلند کنید تا برای تعویض آماده باشد.

نصب برف پاکن (4)

۳٫ تیغه پلاستیکی برف پاک کن را کمی خم کنید و تلاش کنید آن را از بدنه فلزی جدا کنید.

نصب برف پاکن (5)

دقت کنید که قسمت پلاستیکی توسط یک پین کوچک به بدنه فلزی متصل شده است. برای جدا کردن قسمت پلاستیکی باید اول پین را جدا نمایید تا اجازه تعویض لاستیک را به شما بدهد. در این فرآیند مراقب دست های خود باشید تا آسیب نبیند.

نصب برف پاکن (1)

 ۴٫ تیغه جدید را جایگزین کنید و پین را جا بزنید.

 ۵٫ وقتی هر دو تیغه( چپ و راست) را عوض کردید، برف پاک کن را در جای خود قرار دهید و سپس آن را امتحان کنید. یعنی برف پاک کن را روشن کنید و آب بپاشید تا درستی عملکرد آن ارزیابی شود. اگر شیشه اتومبیل بخوبی تمیز می شود، شما کار خود را درست انجام داده اید. اگر در تمیز کردن شیشه خودرو مشکلی وجود دارد، تیغه ها را مجدداً چک کنید. ممکن است جنس خریداری شده شما جنس خوبی نباشد. بنابراین در وحله اول خرید برف پاک کن با کیفیت نکته مهمی است. تست

 

 

Related Posts:

هیوندای سوناتا ۲۰۱۸ – معرفی و عکسهای خودرو سوناتا ۲۰۱۸

هیوندای سوناتا ۲۰۱۸ – معرفی و عکسهای خودرو سوناتا ۲۰۱۸...

کیا سید 2018 – معرفی و عکسهای خودروی جدید Kia Ceed

کیا سید 2018 محصول جدید شرکت کیا می باشد که...

اشتباهات رایج رانندگی در آب و هوای زمستانی و برفی

رانندگی در زمستان، مهارت‌های خاصی لازم دارد و علاوه بر...

X